Placówka 1

Mińska 38, 11-111 Wrocław

zobacz jak dojechać

71 358 24 44 [email protected]

Placówka 2

Powstańców Śl. 56a/2, Wrocław

zobacz jak dojechać

71 373 89 29 [email protected]

„Bądźmy zawsze uśmiechnięci i Miłością ogarnięci…” – z piosenki dziecięcej

„Bądźmy zawsze uśmiechnięci i Miłością ogarnięci…” – z piosenki dziecięcej service thumbnail

„Bądźmy zawsze uśmiechnięci i Miłością ogarnięci…” – z piosenki dziecięcej

Ewa Jacuńska psycholog-terapeuta

„Bądźmy zawsze uśmiechnięci i Miłością ogarnięci…” - z piosenki dziecięcej

Lubię podpisywać swoje listy do Bliskich słowem "Love". Niedawno przeczytałam, że mój ulubiony kreator mody Yves Saint Laurent, który w swoich projektach wydobywał piękno kobiety, a jego Muzą była Catherine Denevue – także lubił sygnować swoje listy słowem Love. Jak miło! W piśmie – Biblii jest piękny hymn św. Pawła o miłości, a Wiara, Nadzieja i Miłość to trzy ważne wartości kotwiczące sens życia. Wszechstronnie o miłości napisał profesor B. Wojciszke w swojej "Psychologii miłości".

W tym krótki felietonie pragnę wyrazić swoją estymę dla znaczenia miłości w życiu człowieka. W mojej praktyce psychologicznej zdarza mi się przyjmować ludzi, którzy cierpią, gdyż usłyszeli od osoby którą kochają „Nie kocham cię już”.Co może pomóc przetrwać takie cierpienie? Jeżeli ufają, wierzą,że Bóg kocha ich miłością bezwarunkową, z pewnością odczują ulgę. W ośmiu błogosławieństwach (Ewangelia św. Mateusza) jest obietnica – „Błogosławieni którzy płaczą albowiem oni dostąpią pocieszenia”. Począwszy od życia płodowego człowiek potrzebuje miłości, a przytulanie, okazywanie tego uczucia dziecku jest niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Docenił to A. Maslow w swojej piramidzie potrzeb człowieka. Mówmy więc jak najczęściej „Kocham Cię” do Bliskich. Utrzymujmy także pozytywne relacje z innymi ludźmi – to jeden z warunków higieny psychicznej.

W pieśni DŻEMU wspaniale brzmią słowa Ryszarda Riedla „Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi – nie jesteś sam”. Bo kochając – nie jesteś sam, a kochać można zawsze, nawet w późnej jesieni życia. Obserwuję jak tzw. samotne osoby opiekują się kotami, z jaką radością i miłością odwzajemnioną. Amerykanie mają swoje „keep smiling” – uśmiechaj się, czasami nawet mimo wszystko. Powiem „keep loving” – kochaj nawet jak jesteś tzw. singlem i proszę nie określaj się jako osoba samotna. Tyle wokół jest osób, dla których wiele znaczysz i pamiętajmy o pięknej miłości miłosiernej – Caritas tej od przytulania Syna Marnotrawnego, od przebaczania, pochylania się nad cierpieniem drugiego człowieka. Masz na pewno swoje miłości, ukochane kwiaty, zwierzęta, przyjaciół którzy cię lubią, kochają, czy rodzinę dla której jesteś tak ważna/y. Jak mówił Napoleon Bonaparte „Życie nie jest proste, ale miłość czyni je piękniejsze”.

Partnerzy

Enel-med PZU Znany Lekarz