Właściwe nawadnianie organizmu. Ile wody wypić?
Nasz organizm składa się głównie z wody, która pełni w nim wiele kluczowych funkcji. Zdrowe i zadbane ciało jest naszą wizytówką, dbajmy więc o nawyk regularnego nawadniania się. Nasi lekarze podpowiadają, jak w prosty sposób zadbać o zdrowie, pijąc na co dzień odpowiednią ilość wody.
Nasz organizm składa się w 50-70% z wody. Znajduje się ona we wszystkich tkankach ciała i pełni wiele kluczowych funkcji, jak np. zachowanie odpowiedniej ilości krwi w organizmie, odpowiada za transport tlenu, jest przenośnikiem i regulatorem ciepła, którego nadwyżki wydala przez powierzchnię skóry.
Pacjencie – pamiętaj, że woda jest niezbędna do życia!
Bez odpowiedniego poziomu nawodnienia Twojego organizmu, nie mogą w nim zajść żadne reakcje, a jego metabolizm może zostać zwolniony. Niedobór wody, nazywany odwodnieniem, może być przyczyną groźnych konsekwencji dla Twojego zdrowia, powodując m.in. osłabienie, zaburzenie świadomości, uszkodzenia narządów.
Nasz organizm posiada zdolność sygnalizacji zapotrzebowania na wodę, w początkowej fazie występuje to pod postacią uczucia pragnienia, suchości w ustach, bólu głowy, zagęszczenia moczu. Z czasem mogą dojść do tego skurcze mięśni, wysychanie spojówek, dyskomfort w jamie brzusznej i zaparcia.
Nasi lekarze doradzają – aby uniknąć przykrych skutków odwodnienia, należy wyrobić w sobie zdrowy nawyk wypijania co najmniej 2 litrów płynów dziennie. Podczas gorących dni i wysokich temperatur, zaleca się zwiększenie tej ilości nawet do 3-4 litrów.
Wypijanie szklanki wody regularnie co jakiś czas, daje nam efekt najlepszego nawodnienia. Jeśli wiemy, że czeka nas sporo aktywności i wysiłku fizycznego lub cały dzień spędzamy poza domem, zapewnijmy sobie komfort i zawsze miejmy przy sobie butelkę z wodą. Z kolei jeśli dzień spędzamy w pracy za biurkiem, warto przez cały czas mieć pod ręką kubek z wodą, który wciąż uzupełniamy.
Wodę dostarczyć możemy sobie nie tylko w wypijanych płynach, ale również w pokarmach – błędnym założeniem jest, że produkty suche w ogóle nie dostarczają wody.
Lato, to czas, w którym mamy łatwy dostęp do świeżych soków, warzyw
i owoców. To produkty, które poza dodatkowym nawodnieniem organizmu, dostarczają nam cennych witamin.
Nabiał np. mleko, maślanka, kefir lub jogurt – to kolejne alternatywy, które potrafią dłużej utrzymać wodę w organizmie.
Domowym i smacznym sposobem nawodnienia jest także picie wody z sokiem (np. z malin), kompotów, wody z solą lub wody z cytryną – dzięki sporej dawce witaminy C, mniej się pocimy.
Kawa, herbata i inne produkty, które zawierają kofeinę, działają odwrotnie, niż zakładamy – odwadniają nasz organizm. Jeśli mamy ochotę na filiżankę kawy, wypijmy przy okazji szklankę wody. Zaparzając herbatę, wybierzmy tę ziołową, owocową lub białą.
Z napojów energetycznych lub sztucznie dosładzanych najlepiej jest zrezygnować w ogóle, szczególnie w upalne dni.