Placówka 1

Mińska 38, 11-111 Wrocław

zobacz jak dojechać

71 358 24 44 [email protected]

Placówka 2

Powstańców Śl. 56a/2, Wrocław

zobacz jak dojechać

71 373 89 29 [email protected]

Znaczenie radości przeżywanej na co dzień – felieton psychologiczny

Znaczenie radości przeżywanej na co dzień – felieton psychologiczny service thumbnail

Znaczenie radości przeżywanej na co dzień – felieton psychologiczny

"Dusza żywi się tym, czym się cieszy” św. Augustyn VI wiek n.e.

Słyniemy z narzekania, choć oczywiście nie wszyscy. Natomiast tendencje do zachowań typu joy - killer występują, jak myślę, na całej naszej planecie.

Pojęcie joy killer pochodzi z obszaru anglojęzycznego i oznacza dosłownie zabójcę radości. Ja użyję tu swojego, łagodniej brzmiącego, sformułowania – gaśniczy radości. Zjawisko występuje powszechnie. Podziel się radością, że kupiłaś okazyjnie świetną sukienkę, to koleżanka, gaśniczy radości, powie „mnie na to nie stać” i zgasi twoją radość. Wzbudzi też u Ciebie poczucie winy. Sami potrafimy też być gaśniczymi swoich radości. Posiadacz nowo zakupionego auta skarży się: kupiłem auto, nie mam na buty. Z przyjmowaniem komplementów też bywa rożnie u Pań i Panów. Może nie jest to jeszcze udowodnione naukowo, ale Panie mają większe trudności z przyjęciem pozytywnej uwagi o sobie. Zamiast powiedzieć „Dziękuję, miło”, gdy usłyszą „Ładnie dziś wyglądasz” powiedzą raczej tak: „Niemożliwe, przecież pracowałam do późna w nocy”. Panowie zaś, gdy usłyszą pozytywną opinię o sobie, potrafią się w tej sytuacji ładnie uśmiechnąć i podziękować.

Jakie jest głębsze źródło psychologiczne tych zachowań? Może to być niska samoocena, niskie poczucie własnej wartości, kreowane u dziewcząt poprzez wychowanie. Wtedy taka osoba nie dowierza. Chłopcy są być może bardziej faworyzowani. Rzeczywiście, bycie kobietą jest pod wieloma względami trudniejsze. Ogromne znaczenie dla człowieka ma jago dzieciństwo. Znam przypadki dorosłych, którzy nie potrafią się uśmiechać. Mieli koszmarne dzieciństwo, byli bici i upokarzani. Dzieci mają niezbywalne prawo do bezpiecznego, radosnego, wypełnionego miłością dzieciństwa.
Zadbajmy o to. Aranżujmy radości w życiu rodzinnym i to niekoniecznie muszą być wyprawy do marketów, choć to też może być miłe. Uśmiech w rodzinie, uczenie dzieci cieszenia się drobiazgami jest bardzo ważne. Nie musi to być drogi gadżet. Może to być piękna szyszka znaleziona w lesie, czy bukiet polnych kwiatów, uzbierany razem do dekoracji niedzielnego stołu. Oprawiajmy w ramki dziecięce rysunki, z radością dla nas namalowane.
Kardiolodzy twierdzą, że nasze serca potrzebują nie tylko miłości, ale i radości. Zdrowiej wtedy pracują. A wiec pomyślmy, co dziś dobrego, miłego, radosnego przeżyjemy. Co zaaranżujemy? Czasami trzeba uśmiechnąć się do swojego cierpienia, problemów. Powiedzieć „stand up and fight” zamiast ubolewania. Jak mówi Księga Przysłów – Pismo Św. „Radość serca wychodzi na zdrowie, Duch przygnębiony wysusza kości”. Dlatego keep joy, keep smiling and keep loving, czyli zachowajcie radość, uśmiechajcie się i kochajcie. Powodzenia!

Radości Bożego Narodzenia 2019 życzy Ewa Jacuńska – psycholog – terapeuta.

Partnerzy

Enel-med PZU Inter Partner Znany Lekarz