Skleroterapia

Skleroterapia

Skleroterapia to metoda leczenia żylaków za pomocą zastrzyków. Pod wpływem podanego leku dochodzi do podrażnienia błony wewnętrznej naczynia żylnego, co powoduje rozpoczęcie procesów naprawczych za pomocą specjalnych komórek produkujących włóknik. Przerastają one podrażnione naczynie, powodując jego całkowite zwłóknienie i ostateczne wyłączenie go z układu żylnego. Organizm jest zdolny do częściowego wchłonięcia tego zwłókniałego naczynia i po pewnym czasie żylak staje się zupełnie niewidoczny. Zabieg trwa około 15 minut. Zwykle wykonuje się od kilku do kilkunastu wkłuć cienką igłą.

Skleroterapię często stosuje się w naszym ośrodku w połączeniu z innymi technikami, np. leczeniem laserowym lub miniflebektomią. Taka strategia postępowania pozwala nam osiągnąć doskonałe efekty lecznicze i kosmetyczne w stosunkowo krótkim czasie. Sam zabieg skleroterapii nie jest jednorazowy. Zwykle potrzeba około 3-5 sesji zabiegowych, aby osiągnąć pożądany efekt leczniczy.

Zaletą metody jest stosunkowo mała uciążliwość dla pacjenta. Zabieg nie wymaga ograniczenia aktywności życiowej pacjenta, a ilość powikłań jest bardzo mała w porównaniu do innych metod.

Po zabiegu zwykle wymagane jest noszenie specjalnych rajstop lub pończoch przeciwżylakowych o stopniowanym ucisku.

Skleroterapia jest metodą bardzo bezpieczną. Bardzo rzadko obserwuje się poważniejsze reakcje niepożądane. Do najczęstszych „drobnych” powikłań zabiegu należą:

  • siniaki, zaczerwienienie, bolesność w miejscu wstrzyknięcia
  • pokrzywka w miejscu wstrzyknięcia leku
  • przemijające zgrubienia i przebarwienia w miejscu nastrzykniętych żylaków