Operacja tarczycy
Operacja tarczycy
Chirurgia Ogólna i Endokrynologiczna
Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, odpowiedzialnym za przemianę materii i bardzo ważnym w organizmie każdego człowieka. Większość schorzeń tarczycy polega na nadmiernym lub niedostatecznym wydzielaniu hormonów. Tymi schorzeniami zajmują się endokrynolodzy. Mają możliwość wyleczyć chorego farmakologicznie lub izotopem J 131.
Jednak pewna część pacjentów choruje na wole guzowate lub nowotwory tarczycy. Wówczas konieczne jest leczenie operacyjne.
Leczenie operacyjne tarczycy, polega na wycięciu zmienionego chorobowo miąższu gruczołu z pozostawieniem zdrowego fragmentu tarczycy. Zabieg operacyjny wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, z kosmetycznego skórnego cięcia kołnierzowego niskiego na szyi powyżej wcięcia mostka. Po zabiegu operacyjnym, w obrębie loży po usuniętej tarczycy umieszczone zostaję dreny Redona, które są usuwane zazwyczaj w 1 lub 2 dobie pooperacyjnej. Już w I dobie po zabiegu u większości operowanych możliwy jest powrót do diety doustnej oraz pełna rehabilitacja ruchowa – można chodzić. W większości przypadków wypis do domu następuje w 2 dobie po zabiegu operacyjnym, zawsze jednak w zależności od przebiegu operacji, stanu pooperacyjnego pacjenta i decyzji prowadzącego lekarza.