Laserowe leczenie szczeliny odbytu

Laserowe leczenie szczeliny odbytu

Szczelina odbytu jest prostolinijnym pęknięciem anodermy, czyli wyspecjalizowanej tkanki wyścielającej kanał odbytu. Schorzenie to powoduje świąd, pieczenie, krwawienie oraz silny ból występujący podczas wypróżniania oraz utrzymujący się przez kilka godzin po jego zakończeniu. Przyczyny powstania są zróżnicowane – zaparcia, urazy, uszkodzenia mechaniczne.

Jest to schorzenie trudno gojące się, nie należy więc bagatelizować problemu i nie leczyć się “na własną rękę” – skuteczność w leczeniu szczelin przewlekłych (czyli tych, od których powstania minęło 6 tygodni) jest znacznie mniejsza.

Przed podjęciem decyzji o zabiegu, konieczna jest konsultacja proktologiczna i przeprowadzenie diagnostyki przez lekarza proktologa.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, hospitalizacja pacjenta nie jest wymagana, co nie zaburza jego codziennej aktywności.

Do laserowego leczenia szczeliny odbytu wykorzystuje się laser CO2, który w kontrolowany sposób waporyzuje tkanki skóry. Odparowanie tkanki, nawet w tak delikatnym miejscu jak kanał odbytu jest jedną z najbezpieczniejszych metod leczenia, która minimalizuje ryzyko niekontrolowanego krwawienia i skraca okres rekonwalescencji pozabiegowej do minimum.

Jest to najnowocześniejsza metoda leczenia, alternatywna dla innych technik chirurgicznych. Przy jednoczesnym prawidłowym leczeniu zachowawczym (nasiadówki w ciepłej wodzie, dieta bogatoresztkowa, stosowanie leków powodujących rozmiękczenie stolca – metod zaleconych przez lekarza), daje ona wysoki odsetek wyleczenia.