Skleroterapia hemoroidów

Skleroterapia hemoroidów

Guzki krwawnicze odbytu są chorobą cywilizacyjną, z którą na co dzień zmaga się coraz więcej ludzi. Szacuje się, że hemoroidy występują u ok. 5% populacji. Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi choroby są m.in.: siedzący tryb życia, ciężka praca fizyczna, brak zrównoważonej diety, niedobór błonnika w pokarmach, zaparcia, ciąża, nadużywanie alkoholu czy zbyt niskie nawadnianie organizmu.

Hemoroidy są naturalną i prawidłową strukturą odbytu, która uszczelnia jego kanał i kontroluje wypróżnianie. Objawami ich nieprawidłowego działania jest początkowy świąt i pieczenie okolicy odbytu, następnie uczucie niepełnego wypróżnienia, krew w stolcu, którą można zauważyć na papierze. W kolejnym stadium choroby następuje wypadanie guzków krwawniczych poza odbyt, co powoduje dodatkowy ból i dyskomfort u pacjenta.

Metoda leczenia skleroterapią polega na podaniu chemicznych środków, które zamykają dopływ krwi do hemoroidów. Bezpośrednio po wykonaniu zastrzyków, przez ok. 20-30 minut, może pojawić się pieczenie. Celowo wywołany stan zapalny w naczyniu prowadzi do obkurczenia się guzka i w konsekwencji guzek włóknieje i odpada.

Skleroterapia hemoroidów jest metodą małoinwazyjną, nie wymaga długiej rekonwalescencji i pozwala na szybki powrót pacjenta do jego codziennej aktywności. Pacjent podczas zabiegu nie wymaga znieczulenia, guzki są ostrzykiwane w takim miejscu w odbycie, w którym ból nie jest odczuwalny.

Metoda szczególnie zalecana osobom z niewielkim zaawansowaniem choroby, u których główną dolegliwością są krwawienia. Zabieg stanowi też dobre uzupełnienie innych metod leczenia.

Ilość wymaganych zabiegów uzależniona jest od stopnia zaawansowania problemu, który określa lekarz.

Niepożądanymi skutkami zabiegu mogą być kilkudniowe krwawienia z odbytu (które ustępują samoistnie po zagojeniu się rany), okresowe przebarwienia skóry (u ok. 7-30% pacjentów), krwiak, miejscowe reakcje pokrzywkowe.